Wyszukaj:
 

 V Białowieski Rajd Puszczański miał w tym roku formułę konno - rowerową. Patrol konny poruszał się ramię w ramię (a właściciwie strzemię w pedał) z patrolem cyklistów. Gościny udzieliło nam po raz kolejny Nadleśnictwo Białowieża. Mieliśmy przyjemność kwaterować w Ośrodku Edukacji Leśnej "Jagiellońskie"- obiekcie bardzo pięknym, urokliwym i o ciekawej historii.

Wybudowany w latach 1924-1927 na potrzeby Nadleśnictwa Jagiellońskie, które właśnie miało tutaj swą siedzibę. W  pięknych budynkach w typie polskiego dworu mieściły się mieszkania nadleśniczego, sekretarza nadleśnictwa i kancelarie. W ponurym czasie wojny kwaterowali tu Niemcy - kilkaset metrów obok ośrodka jest miejsce masowych egzekucji, zginęło tu blisko 400 osób.

"Koniec wojny zmienił ster i graniczny słup" ( jak mówi piosenka) , teren Nadleśnictwa został w większości po drugiej stronie granicy, a na Jagiellońskim powstała strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. 

Jagiellońskie zostało oddane Lasom Państwowym w 1990 roku, a w 1995 powstał tu piękny Ośrodek Edukacji Leśnej. Gospodarz ośrodka, pan Wojciech Antczak, był naszym nieocenionym przewodnikiem i opiekunem. Pan Wojtek na co dzień jest głównym specjalistą do spraw edukacji leśnej Nadleśnictwa Białowieża - dzięki temu czerpaliśmy wiedzę o przyrodzie i historii Puszczy Białowieskiej pełnymi garściami.

Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Białowieża i Nadleśnictwa Hajnówka mieliśmy okazję obcować z pięknem i potęgą Puszczy - poznawać tajemnice przyrody i historię zapisaną w  Białowieskich Lasach. Odwiedziliśmy Topiło i piękne baseny na rzece Perebel, bagna i rozlewiska rzeki Leśna, partyzancką mogiłę na Czternastym, mogiłę i miejsce obozu Powstańców Styczniowych, Miejsce Mocy, zwiedzaliśmy Białowieżę, byliśmy w Restauracji Carskiej i w wielu, wielu tajemniczych zakątkach.

Za to wszystko- za życzliwość,  serce, staropolską gościność , serdecznie dziękujemy Białowieskim Leśnikom!

 Encyklopedia Puszczy Białowieskiej

tekst Andrzej Nowak , zdjęcia Marek Olędzki, zdjęcie mogiły Powstańców Styczniowych- Maciek Robak

a
A jeśli spotkasz mogiłę w lesie, nad którą szumi szelest drzew, niechaj piosenkę wiatr w dal poniesie, o powstańcach zanuć pieśń...
autor zdjęcia: Maciej Robak